Aranżacja wnętrz, od czego zacząć?

_

Coraz częściej decydujemy się na wnętrza skrojone na nasze potrzeby. Nie każdy wie jak zacząć. Na co należy zwrócić uwagę w procesie projektowania? Co zawiera się w projekcie wnętrz? Czym charakteryzuje się dobry projekt wnętrz? Na te i inne pytanie jest prosta odpowiedź.

Niezależnie od potrzeby projekt powinien być dostosowany do ogólnych norm projektowych. Zatrudniając specjalistę w dziedzinie architektury, mamy gwarancję dobrze wykonanego projektu, który spełnia wszelkie normy i standardy w obszarze budowlanym. Decydując się na konkretną pracownie bądź architekta, warto wcześniej przejrzeć portfolio, aby upewnić się, że dany styl pracy specjalisty nam odpowiada.

Od czego zacząć? Na pewno od oferty. Oferta powinna zawierać wszystkie elementy niezbędne do wykonania projektu. Rysunki techniczne aranżacji wraz z branżami, które są niezbędne do poprawnego wykonania wnętrza, jak i wszelkie zestawienia materiałowe, wyposażenia oraz służące do dekoracji wnętrz.

Proces projektowania jest uwarunkowany etapami. Potrzeba nam trochę cierpliwości i współpracy, żeby osiągnąć zamierzony cel. Specjalista zawsze jako pierwszy wykona analizę naszych potrzeb i oczekiwań. To rozeznanie pomoże stworzyć taką koncepcję, która będzie podstawą dalszych działań. Na tym etapie warto zgłaszać wszelkie uwagi, tak aby koncepcja, była jak najbardziej esencjonalna.
Dobra koncepcja, to dobry projekt.

Koncepcja jest podstawą do stworzenia wszelkiej dokumentacji technicznej. Na niej opiera się cały szereg rozwiązań, które sprawią, że założenie będzie ergonomiczne i praktyczne. Warto postawić na takie rozwiązania, które będą z nami na lata.

Wykonawstwo to zdecydowanie najprzyjemniejszy etap, kiedy wszystko powstaje i zaczyna być realne. Dobry specjalista będzie na tym etapie sprawował nadzór autorski, który jest naszym gwarantem do wykonania wnętrz zgodnie z dokumentacją. Czyli bez samowolnych zmian wykonawcy.

Dobry projekt to wnętrze, którego nie chce się opuszczać. Warto więc poświęcić trochę czasu i cierpliwości, na to by było nasze wnętrze.

mgr inż. arch. Marika Micyk